Stretch stropovi postaju sve popularniji u stanovima i privatnim kućama. Ne zahtijevaju dugu pripremu prije instalacije i stalnog održavanja. U isto vrijeme služe duže od spuštenih ili kalsično ožbukanih stropova. Zbog raznolikosti tekstura i boja, pogodne su za različite radne uvjete i stilove. Imaju pristupnu cijenu i dostupni su za svaki đeparac.
Prije odabira takvog varijanta uređenja, morate saznati što su stretch stropovi. Tada možete odabrati opciju koja će trajati godinama i neće Vas razočarati. Razmotrimo detaljno što je stretch strop i koje vrste stretch stropova postoje. Analizirat ćemo prema redoslijedu vrsta materijala, mogućnosti dizajna i metode rasvjete.
Stretch strop je platno izrađeno od PVC folije ili tkanine koje se rasteže i učvršćuje u posebnom montažnom profilu instaliranom po obodu prostorije na udaljenosti od nekoliko centimetara od postojećeg stropa. Osnovni uređaj je prilično jednostavan.
Postoje dva glavna elementa: platno i montažni profil (zidni ili stropni). Svaki profil pogodan je za određivanje uvjeta montaže. Profili su izrađeni od kvalitetne plastike ili aluminija.
Na rub platna stretch stropa zavaren je gumeni harpun, koji se zatim umetne u montažni profil. S takvim montažnim sustavom stretch stropovi se moraju izraditi točnim mjerama prema veličini prostorije. Zahvaljući takvom sistemu, stretch strop se može demontirati i vratiti nazad.
Prije početka montaže stropa , prostor se mora zagrijati do 50-60 stupnjeva da bi platno popustilo i da bi se moglo razvući na cijelu prostoriju. Kad se stretch strop ohladi onda se smanji i stvori idealno ravnu površinu.
Druga metoda montaže stretch stropova posebno dizajnirana za stropove od tkanine. Ova tehnologija se razlikuje od sustava montaže stretch stropova sa harpunom, a postupak ugradnje malo je kompliciranij i treba imati iskustvo u postavljanju takvih stretch stropova od tkanine.
Ova tehnologija omogućuje Vam stvaranje savršenih stropova bez zagrijavanja prostora i korištenja velikog broja posebnog alata. Za montažu takvog stropa nije potrebno imati precizne mjere, jer se platno strop uzima sa naputom i poslije montaže višak se odreže i kasnije se baci.
– spušteni stretch stropovi imaju ogromni izbor tekstura i boja te neograničene mogućnosti za njihovo kombiniranje;
– nude mogučnost sakrivanja svih mogućih nedostataka postojećeg stropa (neravnine, udubine, mrlje, pukotine itd.)
– zaštićuju od poplave, jer izdržavaju do 150 litara vode po m2;
– stretch stropovi su otporni na vlagu, nisu podložni koroziji i stvaranju kondenzata, ne stupaju u reakciju s kemijski aktivnim tvarima;
– ne predstavljaju nikakvu opasnost zdravlju te se mogu koristiti u dječjim i medicinskim ustanovama;
– postoji mogućnost montaže toplinski izolacijskih i zvučno izolacijskih materijala ispod platna stretch stropa;
– mogučnost ugradnje bilo koje rasvjete, ventilacijskih i sustava te sustava zaštite od požara i alarma;
– sjajni stretch stropovi s reflektirajućim efektom (za vizualno povećavanje prostora);
– svjetleći stretch stropovi s LED rasvjetom (za dekoraciju i osvjetlenje prostora);
– printani stretch stropovi s mogučnošću tiska bilo koje slike u odgovarajućoj kvaliteti (za dekoraciju i osvjetlenje prostora);
– mat i saten stretch stropovi (klasićni izgled stropa);
– akustićni stretch stropovi (za poboljšanje akustićnih karakteristika prostora);
– stretch stropovi “zvjezdano nebo” (za dekorativno osvjetlenje pomoću optićkih vlakna);
– Stretch stropovi s izrezima (moderna tehnologija i individualni dizajn);
– stretch strop ogledalo (zrcalni stretch stropovi sa 100% reflektirajućim efektom);
Kasnije ćemo detaljnije razmotriti svaku vrstu stretch stropova te opisati njihove prednosti i svojstva.
Teško odrediti toćnu cijenu stretch stropova po m2, jer se ona varjira od kompleksnosti radova te drugih dodatnih faktora, koji utjeću na konačnu cijenu stretch stropova:
– oblik prostora;
– radna visina montaže stretch stropa;
– površina stropa;
– kolićina ugradbenih elemenata;
– strop s printom ili bez;
– montira se li LED rasvjeta ispod folije ili nije;
– materijal postojećih zidova (treba li dodatno pojaćanje konstrukcije stropa ili ne);
Naravno da postoji prosjećna cijena po kojoj se prodaju stretch stropovi u Hrvatskoj i ona kreće od 200 do 350 kn/m2 za stropove bez printa i LED rasvjete. Raspon u cijeni stretch stropova je dosta veliki i za točan izračun cijene bolje da kontaktirate naše strućnjake.
Ako ste zainteresirani za poslovnu suradnju ili želite takve stropove u svojoj kući ili stanu, slobodno nas kontaktirajte i naše strućnjci će Vam dati potpunu informaciju o proizvodima, načinu montaže spuštenih stretch stropova te će Vam pomoći u odabiru odgovorajućeg stropa za Vaš interijer.